Slovenska recepcija francoske književnosti od klasicizma do simbolizma

Avtor: Tone Smolej

Znanstvena monografija Toneta Smoleja se ukvarja s slovenskim sprejemom francoske književnosti od 17. do 19. stoletja, to pa tako, da so v ospredju izbrana dela desetih francoskih pisateljev, večinoma klasikov. V prvem delu knjige obravnava slovensko recepcijo Molièra, Corneilla in Racina. V drugem delu so raziskani Beaumarchaisovi vplivi na Linharta ter Rousseaujevi na Trdino, Stritarja in Cankarja. Avtorja zanima tudi slovenska recepcija Hugoja in Sueja, posebej pa velja poudariti njegovo študijo o Prešernovem Krstu pri Savici. Tretji del je posvečen književnosti med naturalizmom in simbolizmom. Podrobneje se ukvarja z vplivi Maupassanta in Goncourta, raziskuje pa tudi Baudelairove vplive na slovensko poezijo med obema vojnama. (Darja Pavlič)

Leto izida: 2018

Zbirka: Razprave FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

06. 03. 2024
Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Prof. Erik Štrumbelj: Neparametrični testi v teoriji in praksi

05. 03. 2024
Oddelek za pedagogiko in andragogiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Pogovor s prof. dr. Ano Krajnc ob predstavitvi knjige Naše znanstvenice. Kako so ženske soustvarjale znanost v Jugoslaviji

05. 03. - 07. 03. 2024
Znanstvenoraziskovalni inštitut, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani