Cerkvene ustanove in službe v zgodnjem novem veku na Slovenskem

Avtor: Lilijana Žnidaršič Golec
Današnja Katoliška cerkev po svoji organiziranosti ni tako zelo drugačna od tiste pred petsto, štiristo ali tristo leti. Temeljni cerkvenoupravni enoti sta bili tedaj škofija in župnija, vmesno stopnjo so predstavljali arhidiakonati in ponekod dekanati. Toda ustanove in službe, vezane na takšno strukturo, so poganjali tudi mehanizmi, ki so nam danes večinoma neznani ali tuji. Kakšni so bili in kaj je zaznamovalo škofovsko, arhidiakonsko in župniško službo na Slovenskem od konca 15. do zatona 18. stoletja, je središčna tema knjige. Ob konkretnih primerih iz sočasnih arhivskih in drugih virov stopajo pred nas ljudje iz krvi in mesa – posamezni škofje, arhidiakoni in župniki, v nemajhni meri pa tudi druge cerkvene osebe in bolj ali manj vplivni laiki. K informativnemu branju ali k nadaljnjemu študiju želijo bralca spodbuditi kratkost in jedrnatost besedila, raznolik nabor slik, terminološki slovarček ter izčrpen seznam virov in literature.

Leto izida: 2015

01. 07. - 10. 07. 2024

Julijski Karierni tabor za študentke in študente Univerze v Ljubljani

26. 06. 2024