Cikel češkega in slovaškega filma

Vabimo vas na projekcijo slovaškega filma Andy Warhol – Ameriške sanje / Andy Warhol – Americký sen (2023) v torek, 5. 11. 2024, ob 18.30 v Mestni knjižnici Ljubljana – Slovanski knjižnici

Dokumentarni film predstavlja življenje in delo enega najvidnejših sodobnih umetnikov 20. stoletja, ki izhaja iz vzhodnoslovaške vasi Mikulová. Intimna zgodba Andyjeve družine govori o newyorški umetniški sceni, svetovni slavi in vplivu na druge umetnike in žanre. S pomočjo pogovorov z družinskimi člani in prijatelji ter mednarodnimi strokovnjaki in umetnostnimi zgodovinarji nam film pokaže večplastno podobo Andyja Warhola. Film bo v slovaščini, slovenske podnapise so pripravili študentje Oddelka za slavistiko UL FF. Uvodno predstavitev filma bo imela Jera Jurič.

Ob tej priliki bodo odprli razstavo Češka književnost v luči slovenskih prevajalk in prevajalcev, ki bo na ogled v pritličju MKL Slovanske knjižnice. Razstava predstavlja delo vidnejših prevajalk in prevajalcev češke književnosti v slovenščino, delujočih od srede 20. stoletja do danes. Razstavo so pripravili Oddelek za slavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Društvo slovenskih književnih prevajalcev in Kulturno-umetniško društvo Police Dubove v sodelovanju z MKL Slovansko knjižnico. Projekt je podprlo Veleposlaništvo Češke republike v Ljubljani.

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor