Gostujoče predavanje izr. prof. dr. Jutke Rudaš

V četrtek, 1. decembra, ob 18:00, bo na Lisztovem Inštitutu (Barvarska steza 8, 1000 Ljubljana) predavanje izr. prof. dr. Jutke Rudaš, predstojnice Oddelka za madžarski jezik in književnost Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.

Predavanje se osredotoča na roman Harmonia caelestis Pétra Esterházyja – mednarodno priznanega madžarskega pisatelja, esejista, dramatika, velikega mojstra besed in literarnega izraza. Harmonia caelestis (2000, Beletrina, pred. Mladen Pavičič) je nedvomno najbolj kodirano, samorefleksivno, zabrisano in dvoumno Esterházyjevo delo; opus magnum, roman izjemnega obsega in kvalitete. Gre za zgodovinsko-družinski roman, ki govori o nebeški harmoniji očetov in sinov, katerega osrednja figura je oče kot steber družine oz. očetje različnih generacij od 17. stoletja pa vse do 70-ih let 20. stoletja. Cilj romana je ustvarjanje določenih povezav med nebeškim bliščem in okusom smrti – zato harmonija caelestis, nebeško sozvočje. V romanu, napisanem v fragmentih z močno kulturno tradicijo, predvsem s tradicijo vzhodnoevropskega sveta, je močno opazna postmodernistična predpostavka, to je vzpostavitev dialoga literature z literaturo. Več informacij o dogodku.